Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych - Poznań


czcionka mniejsza czcionka normalna czcionka większa
TURYSTYKA

W trosce o bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców, miłośników przyrody, turystów oraz ludzi szukających wrażeń i rozrywki, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przypomina, że:

 • teren poligonu Biedrusko stanowi teren zamknięty Resortu Obrony Narodowej;
 • przemieszczanie się po jego terenie może odbywać się tylko na podstawie przyznanych uprawnień (przepustek);
 • rejestracja obrazu i dźwięku na terenie poligonu jest zabroniona.

Na terenie poligonu nie są wytyczone żadne drogi publiczne, drogi leśne dopuszczone do ruchu publicznego, drogi/ścieżki rowerowe, szlaki turystyczne, trasy edukacyjne, itp., a wszelkie formy rekreacji i turystyki są zabronione.

Odcinek „Pierścienia rowerowego dookoła Poznania” przebiegający po drodze asfaltowej Złotniki-Biedrusko uległ likwidacji w dniu 22.12.2018 r., a przemieszczanie się tą trasą jest traktowane jak wykroczenie.

Znajdujący się na terenie poligonu Rezerwat Przyrody „Śnieżycowy Jar” jest już niedostępny !

Na ścieżce turystycznej wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa. Uprzejmie prosimy również o zachowanie dystansu. Nadleśnictwo Łopuchówko dokładając wszelkich starań w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 zdecydowało się wprowadzić w 2021 roku na terenie rezerwatu następujące regulacje: na ścieżce turystycznej w rezerwacie oraz będącej jej częścią kładce widokowej, ustalony zostaje ruch jednokierunkowy, tym samym WEJŚCIE do rezerwatu możliwe będzie WYŁĄCZNIE od jego POŁUDNIOWEJ części. Kierunek dotarcia do wejścia oraz kierunek ruchu w samym rezerwacie zostały odpowiednio i czytelnie oznakowane.

Osoby, które dokonują wtargnięcia na teren poligonu bardzo często powołują się na opublikowane „gdzieś” informacje albo na tzw. wieść gminną – „zawsze było można”. Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu nie ponosi odpowiedzialności za pojawiające się w przewodnikach turystycznych, aplikacjach, mediach i portalach społecznościowych nieautoryzowane informacje nt. dostępności terenu poligonu. Teren poligonu jest niedostępny cały czas – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Warto podkreślić, że dotyczy to również weekendów, ponieważ z doświadczeń żołnierzy i funkcjonariuszy dokonujących kontroli na poligonie wynika, że duża część osób, które wtargnęły na teren poligonu twierdzi, że „przecież w weekendy można!”.

Osoby łamiące zakaz wstępu, o którym szczegółowe informacje znajdują się na wjazdach, naraża się na utratę zdrowia i życia, a także na mandat karny w wysokości 500 PLN za każde popełnione wykroczenie, do których zalicza się m.in.:

 • nieuprawnione przebywanie na terenie wojskowym;
 • złamanie zakazu ruchu w obydwu kierunkach (który dotyczy również rowerzystów);
 • wjazd pojazdem silnikowym do lasu;
 • wyprowadzenie psa bez możliwości jego kontroli (smyczy);
 • rejestracja obrazu i dźwięku.

 

 

 

Zdjęcia

  
 • BIP
pdf

go-up
Kontakt

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych - Poznań
Wojska Polskiego 86/90
60-628 Poznań
tel. 261575210
fax. 261575066
cswlpoznan@ron.mil.pl

  
 • BIP
Jednostki Podporządkowane