Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych - Poznań

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
20 stycznia 2021
Klub Centrum zaprasza na wystawę plenerową „Notesy Krzysztofa Kamila”
„NOTESY KRZYSZTOFA KAMILA” ZE ZBIORÓW CYFROWYCH BIBLIOTEKI NARODOWEJ POLONA, W 100. ROCZNICĘ URODZIN POETY.

„(…)
Bogu podamy w końcu dłonie
Spalone skrzydłem antychrysta,
I on zrozumie, że ta młodość
W tej grozie jednak była czysta.”
[Których nam nikt nie wynagrodzi]
Krzysztof Kamil Baczyński, 24 III 1944 r.

W listopadzie 2020 r., „w uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki i kultury oraz niepodległości w stulecie jego urodzin (22 stycznia 1921 r.), Sejm RP ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Od 2015 r. dorobek literacki i plastyczny tego poety, prozaika i żołnierza Armii Krajowej przestał być chroniony majątkowymi prawami i stał się częścią domeny publicznej. Oznacza to, że można z niego korzystać dowolnie np. przedrukować i powiesić jako grafikę na ścianie. Dorobek ten udostępnia na swoich stronach Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona.

Te dwa fakty zainspirowały nas do przypomnienia sylwetki poety, który w dorosłe życie wchodził wraz z wybuchem apokaliptycznej wojny.

Od początku przyświecała nam idea, by wystawa stała się zaproszeniem do osobistego, intymnego spotkania z Baczyńskim, zachętą do odkrywania poety na nowo, bowiem jego życie i poezja daje natchnienie i odwagę do odnajdywania piękna, radości i spełnienia nawet w trudnych czasach.

Krzysztof Kamil Baczyński jest reprezentantem całego pokolenia Kolumbów. „W dorobku tym, w formie dojrzałej artystycznie, wyraziły się przeżycia typowe dla generacji poety - pisał o twórczości Baczyńskiego Kazimierz Wyka - zrozumienie chwili historycznej, połączone z patriotycznym nakazem walki z najeźdźcą oraz tradycja takich walk w przeszłości (…) a jako równowaga dla tych postaw - widzenie piękna świata i przyrody, liryczna do nich tęsknota”.

Na wystawie prezentujemy fragmenty krótkiego, tragicznie zakończonego w powstaniu warszawskim życia Krzysztofa, osoby mu najbliższe: matkę, ojca i ukochaną żonę Basię oraz ułamek dorobku twórczości literackiej i plastycznej, z której wyłania się poeta wrażliwy, ponadczasowy i uniwersalny, pacyfista i mistyk, człowiek uważny i czuły.

Plenerową ekspozycję można oglądać na ogrodzeniu Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, od strony ulicy Wojska Polskiego (główna brama wjazdowa).

Serdecznie zapraszamy!

generuj pdf
go-up
Kontakt

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych - Poznań
Wojska Polskiego 86/90
60-628 Poznań
tel. 261575210
fax. 261575066
cswlpoznan@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane