Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych - Poznań

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
20 maja 2020
Zaawansowani instruktorzy SERE
Kolejni instruktorzy SERE rozpoczęli kurs Działań w Różnych Środowiskach.

Kurs dla zaawansowanych instruktorów SERE (skrót od słów survival, evasion, resistance, extraction – czyli: przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz odzyskiwanie) składa się z 4 etapów. W dniach od 5 do 19 maja instruktorzy Cyklu Rozpoznania Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu przy współudziale instruktorów z Grupy Sudeckiej GOPR zrealizowali dwa etapy kursu Działań w Różnych Środowiskach  dla instruktorów zaawansowanych SERE.

 

Etap I -  wstępne szkolenie wspinaczkowe, odbył się w rejonie Szczelińca Wielkiego. Przyszli instruktorzy uczyli się planowania, organizowania i realizacji zajęć SERE w trudnym i specyficznym środowisku jakim są góry. Szczególną uwagę skierowano na tematykę związaną z bezpieczeństwem szkolonych w terenie eksponowanym a także właściwe wykorzystanie sprzętu.

 

Kolejnym etapem kursu było szkolenie w środowisku jaskiniowym realizowane na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Szkoleni zostali zapoznani ze specyficznymi warunkami prowadzenia działań w jaskiniach, a także uczyli się technik i procedur przetrwania w tak ekstremalnym środowisku.  Szkolenie zakończyło się zaliczeniem, w czasie którego zadaniem uczestników kursu było zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia SERE w środowisku jaskiniowym oraz działanie w sytuacji awaryjnej – wypadku tj. przeprowadzenia ewakuacji poszkodowanego z jaskini na powierzchnię.

 

Do zakończenia kursu żołnierze musza przejść jeszcze etap szkolenia w rzekach górskich oraz etap szkolenia śnieżno-lawinowego.

 

Zdjęcia: Cykl Rozpoznania

Dołączona galeria zdjęć: Zaawansowani instruktorzy SERE
generuj pdf
go-up
Kontakt

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych - Poznań
Wojska Polskiego 86/90
60-628 Poznań
tel. 261575210
fax. 261575066
cswlpoznan@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane