Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych - Poznań

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
19 sierpnia 2021
Wojskowy kierowca Wojsk Lądowych roku 2021
Finał konkursu o miano najlepszego kierowcy Wojsk Lądowych odbył się w dniach 16-19.08.2021 r. na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.

Do ostatecznego starcia przystąpili najlepsi kierowcy z jednostek Wojsk Lądowych, wyłonieni w konkursach wewnętrznych. Uczestnicy stanęli przed wymagającym sprawdzianem.

Konkurs rozpoczął się sprawdzianem pisemnym z wiedzy teoretycznej ze znajomości przepisów ruchu drogowego, znajomości budowy i zasad eksploatacji pojazdów mechanicznych, znajomości zasad udzielania pomocy ofiarom wypadku drogowego, oraz wiedzy ogólnej w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Ocenie zostały poddane także praktyczne umiejętności. Sprawdzeniu podlegała nie tylko precyzja manewru i wyczucie odległości, ale także czas reakcji i sprawność w prowadzeniu różnego rodzaju pojazdów. Sprawdzian polegał na pokonaniu toru, w skład którego wchodziły elementy pozwalające ocenić posiadany przez kierowcę poziom techniki jazdy (slalom, zwrotność, jazda terenowa). W tym przypadku liczyła się szybkość i dokładność wykonania próby. Próba zwrotności po wyznaczonym odcinku drogi samochodem ciężarowo-osobowym wysokiej mobilności (osobowo-terenowym) typu Honker z zamocowaną przed maską podstawą utrzymującą „talerz” z piłką tenisową na uwięzi, która nie miała prawa spaść, aby zawodnik uniknął punktów karnych wymagała umiejętności oceny sytuacji, maksymalnego skupienia i refleksu. Slalom samochodem średniej ładowności wysokiej mobilności (ciężarowo-terenowym) marki Star 266 także wymagał od żołnierzy ogromnego skupienia oraz doskonałych umiejętności kierowania. W części praktycznej żołnierze zostali sprawdzeni także z udzielania pomocy przedmedycznej poszkodowanym w wypadkach drogowych.

Tytuł „Wojskowego Kierowcy Wojsk Lądowych roku 2021” zdobył reprezentant 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa. Drugie miejsce zajął reprezentant 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a trzeci był reprezentant 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia. Finaliści otrzymali puchary oraz nagrody rzeczowe. Wręczenia wyróżnień dokonał komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych płk dypl. Krzysztof Kuba, który pogratulował zwycięzcom, ale również był pod wrażeniem posiadanej przez nich wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie kierowania pojazdami. Komendant podkreślił znaczenie i ogromną rolę stanowiska kierowcy zwracając uwagę na to, że to właśnie od umiejętności kierowcy zależy bezpieczeństwo przewożonych osób i wojskowego transportu.

Zdjęcia: Jacek Mizgała

generuj pdf
go-up
Kontakt

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych - Poznań
Wojska Polskiego 86/90
60-628 Poznań
tel. 261575210
fax. 261575066
cswlpoznan@ron.mil.pl

    
  • BIP
Jednostki Podporządkowane