BIP
AKTUALNOŚCI
Maraton w Poznaniu
31.10.2019
CSWLąd organizatorem Mistrzostw Wojska Polskiego w biegu na dystansie 42,195 km

Podczas 20.PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza, 20 października br., odbyły się Mistrzostwa Wojska Polskiego w Maratonie organizowane przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Poznański bieg ukończyło 6072 uczestników, dzięki czemu stał się najliczniejszym w tym roku maratonem w Polce. Wśród triumfatorów na mecie było ponad 240 żołnierzy z 11 drużyn.
Wszystkim zwycięzcą oraz żołnierzom, którzy ukończyli ten bieg - gratulujemy!

.

***

.
Bieg maratoński nawiązuje do miejscowości w Grecji, gdzie 1 września 490 p.n.e. rozegrała się bitwa między Ateńczykami dowodzonymi przez stratega Militiadesa, a liczną armią Perską. Bitwa zakończyła się klęską najeźdźców, których poległo aż 6400 (Ateńczyków zaledwie 192). Bieg maratoński jest pamiątką rzekomego wyczynu gońca,  który po wspomnianej bitwie został wysłany z wieścią o zwycięstwie i ostrzeżeniem Aten przed zbliżającą się flotą perską. Po dobiegnięciu do celu i przekazaniu wieści goniec Filippides miał umrzeć z wyczerpania. Ta wymyślona współcześnie opowieść przesłania imponujący wyczyn związany z bitwą maratońską. Po przegranej bitwie Persowie wsiedli na okręty z zamiarem zaatakowania bezbronnych Aten, natomiast hoplici ateńscy, zmęczeni po ciężkim boju, ruszyli spiesznie do miasta. Gdy flota perska zbliżała się do nabrzeża, czekali już na nią wojownicy spod Maratonu. Najeźdźcy zrezygnowali z ataku.

Dalej historia mówi o  znanych nam, chociażby z filmu „300 Spartan” wydarzeniach takich jak panowanie perskiego króla Dariusza Kserksesa, walki Spartan dowodzących przez Leonidasa w wąwozie Termopile, bitwy morskiej pod Salaminą czy wielkiej bitwy lądowej pod Platejami.
.
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych