BIP
AKTUALNOŚCI
Obchody 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej
02.09.2019
1 września, o godzinie 13.00, pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu w Łagiewnikach na poligonie odbyły się uroczystości upamiętniające wybuch II Wojny Światowej.

W 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu oddali hołd bohaterom walk o niepodległość naszej Ojczyzny. Wzorem lat ubiegłych władze gminy Suchy Las zorganizowały uroczystości ku czci pomordowanych przez Niemców mieszkańców wsi i okolicy. Łagiewniki to jedno z wielu symbolicznych miejsc w Polsce, które już w pierwszych dniach wojny zostało naznaczone wyjątkowym okrucieństwem niemieckiego okupanta. Jak pisze Jerzy Śląski w swojej książce „Polska Walcząca 1939-1945” – „Dnia 2 września por. Włodzimierz Gedymin z 3 dyonu myśliwców zestrzelił nad Łagiewnikami Heinkla-111, odnosząc drugie już w tym dniu zwycięstwo w walce powietrznej. Z czteroosobowej załogi jeden lotnik zginął na skutek nie otwarcia się spadochronu, drugi – ciężko ranny – zmarł po wylądowaniu, a dwóch – ocalałych i zdrowych – miejscowa ludność zatrzymała i odstawiła do Poznania. Po wkroczeniu Wehrmachtu Niemcy z Łagiewnik złożyli odpowiedni donos, w następstwie czego aresztowano 22 osoby, przewieziono je do Poznania i postawiono tam przed sądem. Do Łagiewnik nie wróciła żadna.”
W trakcie uroczystości została odprawiona msza św. poprzedzona częścią artystyczną podczas której wystąpiły między innymi Kwartet Złotnicki oraz Orkiestra Dęta z Chludowa. Na uroczystość licznie przybyli członkowie rodzin pomordowanych ofiar niemieckiego faszyzmu oraz przedstawiciele władz samorządowych, szkół i organizacji pozarządowych wraz z pocztami sztandarowymi. Na zakończenie uroczystości odczytany został Apel Pamięci po czym została oddana salwa honorowa. Żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Faszyzmu oraz, pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 7 Pułku Strzelców Konnych, którzy do wybuchu wojny stacjonowali w koszarach w Biedrusku.


Tekst i zdjęcia: plut. Krzysztof Płaszczewski

 


 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych