BIP
AKTUALNOŚCI
Wojskowe Wyzwanie
27.07.2019
W sobotę, 27 lipca w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych 58 uczestników podjęło Wojskowe Wyzwanie, biorąc udział w projekcie będącym jedną z form kampanii rekrutacyjnej „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

.
Z uczestnikami „Wojskowego Wyzwania” spotkał się szef MON. - Jednym z moich priorytetów, jako ministra obrony narodowej jest to, aby Wojsko Polskie było liczniejsze. Od października 2018 roku rozpocząłem kampanię Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej. Dziś mogę powiedzieć, że ta kampania świetnie się rozwija. Ponad 17 000 wniosków złożyli kandydaci do służby wojskowej - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

.

W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych szef MON wziął także udział w odprawie z szefami Wojewódzkich Sztabów Wojskowych, którzy od października 2018 roku koordynują kampanię Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.

.

Dzięki możliwości porozmawiania z medalistami szer. Justyną Święty-Ersetic oraz st. szer. Pawłem Wojciechowskim uczestnicy Wojskowego Wyzwania – zwłaszcza studenci AWF – zyskali pewność, że armia daje możliwość połączenia sportowych i wojskowych pasji.

  

Żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu przygotowali mnóstwo zadań dla uczestników Wojskowego Wyzwania. Nauka musztry trwała wystarczająco długo by zapewnić opanowanie niezbędnego minimum. Wielu ochotników powtarzało, że to niesamowite doświadczenie „uczyć się chodzić po raz drugi”. Rzut granatem ćwiczebnym wzbudzał sporo emocji. Mimo że uczestnicy mieli świadomość, że znajdująca się w ich dłoni „szyszka” nie może być użyta w boju, sporo z nich schodziło z rzutni ze spoconymi rękami.

.

Podstawy BLOSu oraz nauka celowania i strzelania przy użyciu systemu szkolno-treningowego Śnieżnik, czyli kontakt z bronią był najbardziej wyczekiwanym momentem szkolenia. Urządzenie szkolno-treningowe Jaskier do nauki jazdy Rosomakiem wzbudziło wśród uczestników ogromny entuzjazm. Z radością pokonywali kolejne kilometry, a po zejściu z ruchomej platformy, na bieżąco wymieniali doświadczenia. Dla części uczestników WF był sporym wyzwaniem a aspekty walki wręcz zaprezentowane przez instruktorki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

.

Czytanie mapy jest trudną umiejętnością i w cywilnym świecie nieco zapomnianą, zwłaszcza w dobie nawigacji satelitarnej. Z tym większą ciekawością uczestnicy słuchali instruktażu żołnierza Cyklu Taktyki z doświadczeniem misyjnym. Na punkcie służącym do nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na polu walki uczestnicy nauczyli się m.in. skutecznie tamować krwotoki przy użyciu stazy taktycznej zaciskowej.

.
Uczestnicy zaznajomili się także z wojskową kuchnią podczas wspólnego obiadu i kolacji na stołówce żołnierskiej.

..

Wojskowe Wyzwanie zakończyło się w Sali Tradycji, po krótkiej prezentacji historii CSWL, a wręczone przez komendanta dyplomy były dowodem na to, że 58 uczestników ukończyło Wyzwanie Wojskowe z sukcesem.

 

Zdjęcia: Jacek Mizgała
.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych