BIP
AKTUALNOŚCI
Przysięga wojskowa
20.07.2019
Intensywny okres szkolenia podstawowego został zakończony egzaminami. Emocje towarzyszące następującej po nich przysiędze wojskowej świadczą, że był to moment niezwykły nie tylko dla wypowiadających słowa: Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam...

W dniu 20 lipca 2019 r. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu odbyła się przysięga wojskowa ochotników Legii Akademickiej i kadetów Narodowych Sił Rezerwowych. Zaszczytu złożenia przysięgi na sztandary Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych dostąpiło 146 żołnierzy, a przyjęli ją pełniący obowiązki komendant CSWL ppłk Jarosław Muszyński oraz komendant SPWL st. chor. szt. Paweł Urbański.
.
Komendant Centrum podpułkownik Jarosław Muszyński pogratulował bohaterom apelu wytrwałości i – cytując polskiego himalaistę Tomasza Mackiewicza – podkreślił, że „życia nie mierzy się sumą oddechów, a ilością chwil, które zapierają dech”. Wyraził również nadzieję, że dzisiejsza defilada przed bliskimi będzie jednym z takich momentów.
.
Kapelani wyznania katolickiego i ewangelickiego udzielili przysięgającym żołnierzom błogosławieństwa.
.
Parlamentarzyści ziemi wielkopolskiej, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawiciele Jednostek Wojskowych Garnizonu Poznań, przedstawiciele służb mundurowych Policji Państwowej, Straży Pożarnej i Nadleśnictwa, kombatanci i weterani służby to tylko niektóre osobistości, które swą obecnością uświetniły uroczystość.
.
Dopełnieniem wydarzenia były: defilada pododdziałów biorących udział w przysiędze prowadzona przez dowódcę uroczystości, przemarsz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania oraz „taniec Rosomaków” i pokaz wyszkolenia przygotowane przez CSWL.
.
Po ceremonii nastapiła długo wyczekiwana chwila: żołnierze spotkali się z bliskimi i udali się na krótki urlop. Po powrocie czekają ich kolejne wyzwania związane z dalszym szkoleniem w Centrum i Szkole Podoficerskiej.
.
.
Zdjęcia: Mariusz Gutowski, ppor. Justyna Brzezińska
.
.
 
.
.
Więcej zdjęć na stronie: https://www.facebook.com/cswlad.poznan
.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych