BIP
AKTUALNOŚCI
Skuteczna i profesjonalna akcja ratunkowa
17.06.2019
Żołnierze Studium Oficerskiego AWL będący na szkoleniu w CSWL usłyszeli dzisiaj podziękowania od komendanta Centrum za profesjonalnie przeprowadzoną akcję ratowniczą.

Wyrazy szczerego uznania i podziękowania za bezinteresowną pomoc oraz godną naśladowania postawę związaną z ochroną życia i zdrowia ludzkiego przekazał dziś dziesięciu starszym szeregowym pełniący obowiązki komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych ppłk Jarosław Muszyński

W poniedziałek, 10 czerwca 2019 r. w trakcie przemieszczania się na zajęcia grupa żołnierzy 12 miesięcznego Studium Oficerskiego AWL odbywająca szkolenie w Ośrodku Szkolenia Specjalistycznego CSWL była świadkiem poważnego wypadku motocyklisty. W chwili gdy doszło do zdarzenia, żołnierze nie zastanawiając się zatrzymali pojazd wojskowy i niezwłocznie podjęli działania ratownicze. Obrażenia poszkodowanego motocyklisty i skala wypadku była bardzo poważna. Żołnierze przystąpili do ratowania życia jak i zabezpieczenia miejsca zdarzenia do chwili przyjazdu służb. Żołnierze odbyli wcześniej kurs CLS (Combat Lifesaver), ratownictwa medycznego na polu walki, każdy z nich wiedział więc dokładnie jak się zachować. Część z nich ratowała bezpośrednio życie poszkodowanego, inni zabezpieczali miejsce zdarzenia w postaci sygnalizowania miejsca wypadku na trasie szybkiego ruchu, zabezpieczenia wycieku paliwa z uszkodzonego pojazdu oraz udzielenia pomocy kierującej pojazdem osobowym, w który uderzył motocykl, do czasu przyjazdu policji, straży pożarnej i służby zdrowia.

- Każdy z żołnierzy biorący udział w akcji ratunkowej zasługuje w naszych oczach na specjalne uznanie i podziękowanie za zachowanie będące przykładem profesjonalizmu oraz najwyższych wartości moralnych w służbie i poza nią – zaznaczył pełniący obowiązki komendanta Centrum ppłk Jarosław Muszyński.

Osobiście podziękowania żołnierzom złożyli także rodzice motocyklisty, jak również on sam.
.
Zdjęcia: Jacek Mizgała
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych