BIP
AKTUALNOŚCI
Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych
17.06.2019
17 czerwca 2019 r. uroczystym apelem w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych rozpoczęto obchody Święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych.

17 czerwca mija dziesiąta rocznica ustanowienia Święta Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych. Święto nawiązuje do chlubnych tradycji polskiej broni pancernej i jest szczególnym wyrazem uszanowania wysiłku i trudu wnoszonego w służbę dla Polski przez żołnierzy tego największego rodzaju wojsk w Wojskach Lądowych. Dzień nie jest przypadkowy, gdyż ustanowiony w celu upamiętnienia przybycia do Polski pierwszego polskiego oddziału pancernego - 1 Pułku Czołgów, formowanego od marca do czerwca 1919 roku we Francji, w ramach tzw. „Błękitnej Armii" dowodzonej przez generała Józefa Hallera. Dzisiejsze jednostki Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych nawiązują do chlubnych tradycji polskiej broni pancernej okresu wojny 1919-1920, września 1939 roku i okresu II wojny światowej. W swojej codziennej działalności czołgiści nie zapominają również o dziedzictwie żołnierzy generała Stanisława Maczka - legendarnego Dowódcy 1 Dywizji Pancernej i jego podkomendnych.

Żołnierze wojsk pancernych i zmechanizowanych przynależą do ścisłej elity pododdziałów Wojsk Lądowych. Wojska pancerne są główną siłą uderzeniową wojsk lądowych. Matecznikiem wojsk pancernych jest Poznań gdzie do 2002 roku funkcjonowała Wyższa Szkoła Oficerska szkoląca podchorążych kierunku pancernego. Obecnie w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu realizowane jest szkolenie praktyczne dla podchorążych Akademii Wojsk Lądowych na kierunkach zmechanizowanym i pancernym. Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych jest więc także świętem Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Stanowimy bowiem integralną część tych wojsk, przeznaczoną do szkolenia żołnierzy na potrzeby jednostek wojskowych na terenie całego kraju.

Uroczysty apel rozpoczął się złożeniem meldunku pełniącemu obowiązki komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych ppłk. dypl. Jarosławowi Muszyńskiemu przez prowadzącego uroczystość. Pełniący obowiązki komendanta Centrum w okolicznościowym przemówieniu przypomniał o początkach broni pancernej w siłach zbrojnych Rzeczypospolitej i podziękował żołnierzom za codzienny trud, wytężoną pracę, ofiarną i pełną oddania służbę. Modlitwę w intencji żołnierzy wojsk pancernych i zmechanizowanych poprowadził kapelan Centrum. Podczas uroczystości odczytano decyzję Ministra Obrony Narodowej o mianowaniu żołnierzy na wyższy stopień wojskowy, oraz informację o wyróżnieniu żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej. Pożegnano także żołnierz kończących służbę w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Na zakończenie poniedziałkowych obchodów pododdziały CSWL i SPWL przegrupowały się do wspólnej defilady, która zakończyła uroczystość. Na czele pododdziałów defilowała kompania honorowa Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.
.
Zdjęcia: kpt. Monika Trajdos-Giejdasz, Jacek Mizgała
.
 
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych