BIP
AKTUALNOŚCI
Rodzinnie, aktywnie w wolnym czasie czyli wojskowe kajaki
11.06.2019
8 czerwca br., podoficerowie CSWL wraz z rodzinami wzięli udział w spływie kajakowy rzeką Samicą Stęszewską do przystani na Warcie w Puszczykowie.

Podoficerowie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych wraz ze swoimi rodzinami po raz kolejny spotkali się na kajakowej przygodzie. Tym razem na miejsce zbiórki wyznaczono miejscowość Krosinko położoną w gminie Mosina, a dokładnie rzekę Samicę Stęszewską będącą lewym dopływem Kanału Mosińskiego.

Kajakarstwo jest sportem, który pozwala nie tylko na wzmacnianie mięśni, ale jest to również świetna rozrywka i relaks na łonie natury. Ze spływu na spływ coraz więcej nowych osób jest zainteresowanych tym sposobem wypoczynku i integracji wojskowych rodzin. Wszystkie organizowane spotkania dla miłośników wodnych zmagań są efektem coraz większego kolektywu jaki tworzą podoficerowie Centrum.

Dla nowych uczestników był to debiut, więc z pewnymi obawami czekali na rozpoczęcie przygody. Zgodnie z zasadami przed zejściem na wodę komandor st. chor. szt. Robert Jabłoński omówił warunki bezpieczeństwa z praktycznym instruktażem oraz wyznaczone zostały osoby funkcyjne: pilot prowadzący – st. sierż. Marcin Szuchmilski, pilot zamykający –  st. chor. szt. Paweł Thoman i ratownik medyczny – st. chor. szt. Edwin Cieślicki. Około godziny 10.30 wszystkie kajaki znajdowały się już na wodzie. Na początku dość wąski nurt rzeki nie zapowiadał niespodzianek jednakże w dalszym odcinku ciągle zmieniającym się kierunek, leżące konary drzew, zatopione kamienie, głazy i mielizna zmuszały każdego uczestnika do dużego wysiłku, a zwłaszcza umiejętności.
Po pokonaniu odcinaka Samicy Stęszewskiej kajaki wpłynęły do Kanału Mosińskiego, który zapewnił przepiękne widoki polskiej natury, pochylone, drzewa, oplecione różnorodną roślinnością, potężne głazy pokryte mchem i odgłosy wodnego ptactwa które pozostaną przez długi czas w pamięci uczestników spływu, a zwłaszcza obowiązkowe „wysiadki” z kajaków aby pokonać rejon zapór. Ostatnie 4 km pokonano rzeką Wartą zatrzymując się w Przystani Puszykowo – Nivka. Tam czekał ciepły poczęstunek, ognisko i miła atmosfera grona podoficerskich rodzin.
 
Podoficerowie po raz kolejny zorganizowali wspaniałe spotkanie, które łączy i daje możliwości wspólnego poznania i integracji rodzin wojskowych, czego przykładem może być wzajemna pomoc na wodzie i przyjacielska atmosfera.
.
Zdjęcia: st. chor. sztab. Michał Nodżak, sierż. Maciej Szron
.

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych