BIP
AKTUALNOŚCI
Najlepszy kierowca Wojsk Lądowych
10.05.2019
Finał konkursu o miano najlepszego kierowcy Wojsk Lądowych odbył się w dniach 08 -10.05.2019 roku na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Zawody zorganizowane przez Zarząd Planowania Logistycznego J-4 Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu są zwieńczeniem rywalizacji toczącej się we wszystkich jednostkach Wojsk Lądowych o wyłonienie najlepszego kierowcy. Do rywalizacji o tytuł „Najlepszego kierowcy Wojsk Lądowych” stanęło 46 żołnierzy jeżdżących na co dzień pojazdami wojskowymi.

W pierwszej kolejności wszyscy uczestnicy poddani zostali sprawdzianowi pisemnemu. Podczas testu żołnierze musieli wykazać się wiedzą ze znajomości przepisów ruchu drogowego, budowy i zasad eksploatacji pojazdów mechanicznych, zasad udzielania pomocy ofiarom wypadku drogowego, a także z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Kolejnym etapem była rywalizacja w czterech konkurencjach praktycznych:
- konkurencja „zwrotności’ polegająca na pokonaniu wyznaczonego odcinka trasy z zamontowaną przed maską samochodu marki Honker podstawą utrzymującą talerz z piłką tenisową na uwięzi,
- konkurencja „slalomu” polegająca na pokonaniu wyznaczonego odcinka trasy samochodem marki Star 266,
- konkurencja "pierwszej pomocy" polegająca na sprawdzeniu sposobu udzielania pierwszej  pomocy ofiarom wypadku drogowego oraz wykonania czynności reanimacyjnych na „fantomie”,
- konkurencja „jazdy terenowej” polegająca na pokonaniu samochodem Star 266 wyznaczonego odcinka trasy w warunkach terenowych z zamontowanym na pojeździe
naczyniem z wodą.
Sprawdzeniu podlegała nie tylko precyzja manewru i wyczucie odległości, ale także czas reakcji i sprawność w prowadzeniu różnego rodzaju pojazdów.

Suma punktów uzyskanych w poszczególnych konkurencjach wyłoniła zwycięzcę.
Tytuł „Najlepszego Kierowcy Wojsk Lądowych” zdobył starszy szeregowy Marcin Szczudło z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba. Drugie miejsce zajął reprezentant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu starszy szeregowy Michał Radunc, a trzeci był starszy kapral Paweł Szymański reprezentant Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północ - Wschód. W dalszej kolejności uplasował się starszy szeregowy Maciej Milas z 12 Dywizji Zmechanizowanej, starszy szeregowy Augustyn Chrobiak z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i starszy szeregowy Marcin Mitka z 12 Dywizji Zmechanizowanej. Cała pierwsza szóstka stanowić będzie jedną drużynę Wojsk Lądowych w zawodach na szczeblu Wojska Polskiego, gdzie będą rywalizowały wszystkie rodzaje wojsk.
 
Wręczenia pucharów i wyróżnień dokonał pełniący obowiązki komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych podpułkownik Jarosław Muszyński, który nie tylko gratulował zwycięzcom, ale również był pod wrażeniem posiadanej przez nich wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie kierowania pojazdami.
.
Zdjęcia: Jacek Mizgała, sierż. Leszek Lewandowski
.

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych