BIP
AKTUALNOŚCI
74. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie
08.05.2019
8 maja uroczystym apelem żołnierze oraz pracownicy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych upamiętnili 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie.

Uroczysty apel rozpoczął się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości mjr. Janusza Dziombę. Meldunek o gotowości do uroczystego apelu z okazji 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie przyjął pełniący obowiązki komendanta Centrum ppłk Jarosław Muszyński.

.

Zwracając się do uczestników uroczystości ppłk Jarosław Muszyński powiedział, że 74. rocznica zakończenia II wojny światowej stanowi okazje do refleksji i przemyśleń na temat polskiego udziału w tych tragicznych wydarzeniach. Żołnierz polski, czy to w walce otwartej, czy w konspiracji, walczył na wszystkich najważniejszych frontach świata. Uczestniczyliśmy we wszystkich ważniejszych bitwach i operacjach prowadzonych przez wojska alianckie przyczyniając się wydatnie do ostatecznego zwycięstwa. – Pamiętamy w ten dzień o żołnierzach – kombatantach, którzy walcząc na wszystkich frontach II wojny światowej upominali się o prawo Polski do suwerenności. Chylmy czoła przed tymi, którzy jeszcze są wśród nas i pamiętajmy o tych, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość Rzeczypospolitej – podkreślił. - Dziś nasze międzynarodowe sojusze, a zwłaszcza aktywne i wiarygodne członkostwo w NATO sprawiają, że wzrasta nasze poczucie bezpieczeństwa – dodał komendant Centrum. Pułkownik Muszyński podziękował także żołnierzom i pracownikom Centrum i Szkoły Podoficerskiej, a także słuchaczom reprezentującym wszystkie rodzaje wojsk, za wzorowe wypełnianie obowiązków – Dziękuję za wytrwałość, obowiązkowość, profesjonalizm i poświęcenie w wykonywaniu zadań.

W trakcie uroczystości mjr Krzysztof Sałata odczytał Apel Pamięci, po którym oddana została salwa honorowa.

Miłym akcentem podczas uroczystego apelu były podziękowania złożone na ręce komendanta Wojskowej Straży Pożarnej st. chor. Krzysztofa Szumiło związane z Międzynarodowym Dniem Strażaka, świętem obchodzonym 4 maja. – Dziękuję za duże zaangażowanie, za trud i narażanie życia, dziękuję za pomoc i ratunek, za sumienne wykonywanie obowiązków służbowych – powiedział komendant Centrum.
 
Uroczystość zakończyła wspólna defilada pododdziałów CSWL i SPWL.

8 maja z okazji 74. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie przy pomniku Armii Poznań odbyły się także uroczystości garnizonowe podczas których żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych na czele z pełniącym obowiązki komendanta Centrum ppłk Jarosławem Muszyńskim oddali cześć poległym bohaterom.
.
Zdjęcia: kpt. Monika Trajdos-Giejdasz, chor. Andrzej Kędzierski
.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych