BIP
AKTUALNOŚCI
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
02.05.2019
2 maja, z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, na uroczystej zbiórce stanęli żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych oraz pracownicy RON.

Dzień Flagi ustanowiony ustawą Sejmową z dnia 20 lutego 2004 roku jest celebracją jednego z najważniejszych symboli państwowych, a głównym jego zadaniem jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i maja jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne. Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność narodową. Jej wygląd nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Polska flaga oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości.
.
2 maja, przy dźwiękach hymnu państwowego, na maszt w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych została podniesiona flaga państwowa. Pełniący obowiązki komendanta Centrum ppłk dypl. Jarosław Muszyński zwracając się do wszystkich zebranych przypomniał o ogromnym patriotyzmie Polaków. Podkreślił, że Święto Flagi powinno mieć wydźwięk wyrażony w formie propagowania wartości patriotycznych. Dzień Flagi to święto dumy i chwały, biało-czerwona flaga i hymn państwowy to są symbole, które nas identyfikują.
.
Zdjęcia: kpt. Monika Trajdos-Giejdasz
.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych