BIP
AKTUALNOŚCI
Szkolenie instruktorów SERE na potrzeby SZ RP
15.03.2019
Instruktorzy SERE z Cyklu Rozpoznania CSWLąd w Poznaniu w dniach od 18 lutego do 8 marca 2019 r. przeprowadzili kurs specjalistyczny Instruktor SERE część zimowa.

W trakcie trzytygodniowego szkolenia zrealizowano zagadnienia związane z przetrwaniem, unikaniem oraz współdziałaniem z siłami odzyskującymi w warunkach zimowych w górach. Celem kursu było przygotowanie instruktorów do realizacji szkoleń SERE na poziomie B w trudnych warunkach zimowych i górskich.
    
     Szkolenie zrealizowano w dwóch etapach, pierwszy etap odbył się w CSWLąd w Poznaniu, na terenie Ośrodka Szkolenia w Biedrusku w którym szkoleni realizowali zagadnienia teoretyczne i doskonalili umiejętności instruktorskie oraz przygotowywali się do drugiego etapu szkolenia.
 
     Drugi etap – szkolenie praktyczne SERE w zimie – przeprowadzono w Masywie Śnieżnika gdzie realizowano zagadnienia dotyczące przetrwania w warunkach zimowych m.in. rozpalanie ognia, zachowanie się w sytuacjach awaryjnych po wpadnięciu pod lód, orientacji i nawigacji w terenie górskim w dzień i w nocy, budowę schronień w śniegu, konstruowanie improwizowanych rakiet śnieżnych ułatwiających przemieszczanie się w głębokim śniegu oraz maskowanie i unikanie w warunkach zimowych. W trakcie zajęć kursanci poznawali zasady poruszania się zimą w terenie z występującym zagrożeniem lawinowym oraz sposoby autoratownictwa z wykorzystaniem podstawowego sprzętu lawinowego.

     - Szkolenie instruktorów SERE to jedno z najbardziej wymagających szkoleń jakie realizowane są w wojsku, służy ono wszechstronnemu przygotowaniu żołnierzy do pełnienia funkcji instruktora SERE w jednostkach wojskowych – podkreśla mjr Jacek Kaczmarzyk kierownik Cyklu Rozpoznania – instruktor zaawansowany SERE.

     Szkolenie zakończyło się 4 dobowymi zajęciami w czasie których, żołnierze wykorzystywali wszystkie poznane techniki SERE działając z ograniczoną ilością sprzętu w izolacji od wojsk własnych. Kurs ukończyło 17 szkolonych, uzyskując tytuł Instruktora SERE.


Tekst i zdjęcia: st. sierż. Karol Szajner
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych