BIP
AKTUALNOŚCI
PKW Afganistan - Bieg Tropem Wilczym
04.03.2019
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który obchodzimy 1 marca, to wspomnienie tych, którzy nie zgodzili się na kolejną okupację Polski. Walcząc o pełną niepodległość Ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę - własne życie.

Żołnierze IX zm. PKW Afganistan RSM zgrupowani w różnych bazach wojskowych w Afganistanie, aktywnie włączyli się w akcję budowania świadomości historycznej na temat bohaterów narodowych oraz oddanie im hołdu. Okazją do tego była VII edycja  biegu „Tropem Wilczym” zorganizowana przez Fundację Wolność i Demokrację, wspierana przez Resort Obrony Narodowej.
    Bieg „Tropem Wilczym” ma upamiętnić Żołnierzy Wyklętych, przypominać o ich oddaniu i służbie dla Ojczyzny. Około 300 osób ze wszystkich baz w Afganistanie, gdzie stacjonują polscy żołnierze wzięło udział w tegorocznym Biegu.
    W bazie wojskowej Bagram bieg zainaugurował Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego płk dypl. Piotr Kriese. O godzinie 12.00 czasu lokalnego (08.30. czasu polskiego), podał sygnał do startu. Żołnierze chcieli się zmierzyć w biegu na wcześniej wyznaczonej i zabezpieczonej trasie, mającej dystans 1963 metry. Wydarzenie tego dnia cieszyło się dużym zainteresowaniem naszych sojuszników. 
    Mimo że uczestnicy biegu zacięcie walczyli o uzyskanie jak najlepszego czasu, przyznawali także, że wynik nie jest najważniejszy. „Jestem tu, aby uczcić wyklętych, oni byli zapomniani przez wiele lat” – powiedział jeden z żołnierzy. „Żołnierze wyklęci są dla mnie wielkim autorytetem, a bieg o charakterze patriotycznym, zawsze wewnętrznym przeżyciem, ponieważ upamiętniamy tych, którzy poświęcili dla Naszego Kraju, coś co mieli najcenniejsze – własne życie” – powiedział kolejny żołnierz.
     Rywalizacja była zacięta, ale każdy kto pokonał trasę był zwycięzcą. Uczestnicy wzajemnie się wspierali, dopingowali i okazywali sobie dużo życzliwości. Wszyscy otrzymali pamiątkową koszulkę, a na mecie na każdego czekał pamiątkowy medal.

Tekst: kpt. mar. Daniel Mazur
Zdjęcia: kpt. mar. Daniel Mazur, kpt. Marta Sawicka, st. kpr. Dawid Heigelmann
.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych