BIP
AKTUALNOŚCI
PKW Afganistan -  posadzenie  „Drzewa Niepodległości”
20.02.2019
16 lutego 2019 r., z okazji Jubileuszu 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na ziemi Afgańskiej żołnierze IX zm. PKW Afganistan RSM posadzili drzewo - Dąb, który jest symbolem długowieczności oraz manifestacji nieskończoności potęgi.

Tak niewiele razy w polskiej historii Polacy mieli okazję mówić: „Chwała zwycięzcom”.  Drzewko w listopadzie 2018 roku, zostało wstępnie posadzone w Poznaniu kolebce Powstania Wielkopolskiego, gdyż tam rozległy się pierwsze strzały i poległy pierwsze ofiary. Po 3 - miesięcznym okresie ukorzeniania drzewko zostało przetransportowane do Afganistanu, by mogło zostać posadzone w miejscu stacjonowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego w bazie wojskowej Bagram.
   
     Akcja „Independence Tree”, bo tak nazwano Dąb entuzjastycznie została przyjęta przez polskich żołnierzy, którzy z wielkim zaangażowaniem przyłączyli się do tego przedsięwzięcia.

     W swoim przemówieniu Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego płk dypl. Piotr Kriese odniósł się do historii przypominając, że po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków nasz kraj odzyskał suwerenność. - Dęby to piękne pomniki, bo pomniki żywe. Dlatego właśnie nasi przodkowie, najpierw marząc o niepodległości, a potem radując się z jej odzyskania w 1918 roku, w miastach, miasteczkach i wioskach sadzili dęby - jako znak narodowej pamięci i nadziei na długie wzrastanie..., nawiązujemy do tej pięknej tradycji i tak jak oni posadziliśmy to „Drzewo Niepodległości”. Życzymy Naszej Rzeczypospolitej, żeby wzrastała i nabierała mocy, tak jak to wspaniałe drzewo. By rozwijała się i sięgała wysoko, budząc szacunek i podziw na arenie międzynarodowej. By jej rozwój wsparty był na silnych, głęboko sięgających korzeniach tradycji i tożsamości. Wierzymy, że posadzony dąb jako symbol długowieczności będzie przypominał nam tu w Afganistanie o Polsce i jej drodze do wolności..., aby drzewko wyrosło na potężne drzewo, trzeba o nie dbać, podlewać je i pielęgnować. W przeciwnym razie szybko uschnie. Podobnie jest z wolnością i niepodległością. Nie pielęgnując tych wartości, można je bardzo łatwo utracić, bo trzeba zawsze pamiętać, ze wolność nie jest dana na zawsze – powiedział Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

    Fundatorem pamiątkowej tablicy, która została poświęcona przez kapelana Kontyngentu ks. kpt. Macieja byli żołnierze i pracownicy PKW.

tekst: kpt. mar. Daniel Mazur
zdjęcia: kpt. mar. Daniel Mazur, kpt. Rafał Puczka  
   
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych