BIP
AKTUALNOŚCI
PKW Afganistan - międzynarodowe zawody zgrywające strzelców
18.02.2019
Baza wojskowa Bagram kolejny raz była świadkiem pojedynku najlepszych strzelców.

Rywalizacja sprawdzała nie tylko umiejętność oddawania celnych strzałów z dużej i małej odległości, ale również sprawnego poruszania się na terenie przeciwnika, poprawnego zakładania stazy taktyczniej oraz transportowanie rannego pod ostrzałem przeciwnika.
    Organizatorami tej edycji byli żołnierze z Czech. Zgodnie z przyjętymi zasadami, rywalizacje zespołów i pojedynczych strzelców odbyły się w sposób ciągły, co oznacza, że poszczególni zawodnicy uczestniczyli w ciągu następujących po sobie konkurencjach takich jak orientacja w terenie oraz poruszania się niezauważonym na obszarze kontrolowanym przez przeciwnika.
    Założeniem organizatorów przedsięwzięcia było stworzenie realnych warunków misji wojskowej i działań bojowych, podczas których może dojść do wydarzeń, które uniemożliwiają jakikolwiek wypoczynek. Służy to odwzorowaniu sytuacji, kiedy żołnierze muszą zidentyfikować, zlikwidować sprawnie i szybko cele znajdujące się na różnych odległościach i w trudnych do przewidzenia okolicznościach, wymagających np. nagłej zmiany stanowiska strzeleckiego.
    W zawodach wzięło udział ponad 140 uczestników z USA, Czech, oraz 8 Polskich żołnierzy z 2 plutonu ochrony pod dowództwem por. Pawła Jędrzejewskiego. Żołnierze PKW zajęli czołowe miejsca w klasyfikacji indywidualnej. Cała ósemka została sklasyfikowana w pierwszej trzydziestce. Rywalizacja żołnierzy była bardzo zacięta. Uzyskane wyniki polskich żołnierzy świadczą o bardzo dobrym wyszkoleniu i doskonałym przygotowaniu ich do realizacji zadań mandatowych na teatrze działań w Afganistanie.
.
Tekst i zdjęcia: kpt. mar. Daniel Mazur
 
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych