BIP
AKTUALNOŚCI
Kolejna akcja pomocy humanitarnej w Afganistanie,  spotkanie z afgańskim senatorem
24.01.2019
23 stycznia po raz kolejny polscy żołnierze IX zmiany PKW Afganistan zaangażowali się w akcję pomocy humanitarnej, którą zorganizowała Fundacja Pomocy Humanitarnej.

Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” z Poznania zajmuje się między innymi niesieniem pomocy dla mieszkańców Afganistanu, szczególnie dla tych rodzin, które są pozbawione jakiegokolwiek wsparcia oraz tworzy profesjonalne zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata.

     Tego dnia, Dowódca Kontyngentu płk dypl. Piotr Kriese przekazał drugą część środków pomocy afgańskiemu Senatorowi Panu Saleh Mohamad Lala Gul, który po wcześniejszych uzgodnieniach z dyrektorami miejscowych szkół przekaże pomoc humanitarną potrzebującym dzieciom.

     Wzruszenie Senatora oraz słowa wdzięczności w imieniu rządu oraz narodu afgańskiego po raz kolejny utwierdziło polskich żołnierzy w przekonaniu, że warto nieść bezinteresowną pomoc. Taka postawa bardzo często ratuje ludzkie życie oraz zdrowie i ma nieocenioną wartość. Zaangażowanie polskich żołnierzy w pomoc humanitarną jest wyrazem solidarności i empatii wobec ludzi stojących w obliczu nieszczęścia. Pomoc Polskiej Akcji Humanitarnej dla Afganistanu rozpoczęła się po trzęsieniach ziemi w Rostaq, w pobliżu granicy z Tadżykistanem w lutym i w maju 1998 roku. Jednak dopiero interwencja wojskowa NATO w Afganistanie w październiku 2001 roku umożliwiła akcje humanitarne na szeroką skalę i pokazała też ogromne potrzeby tego kraju we wszystkich obszarach – dostępie do wody, edukacji, ochrony zdrowia oraz bezpiecznej żywności, w rozwoju społecznym i gospodarczym.

Tekst i zdjęcia: kpt. mar. Daniel Mazur
 
 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych