BIP
AKTUALNOŚCI
Kierowcy Wozu Ewakuacji Medycznej RYŚ
21.01.2019
Od 8 stycznia w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych trwa szkolenie dla kandydatów na stanowisko kierowcy KTO WEM RYŚ.

W szkoleniu biorą udział żołnierze z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i CSWL. Żołnierze są już ratownikami, ukończyli kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, a teraz nabędą wiedzę i umiejętności praktyczne niezbędne na stanowisku kierowcy wozu ewakuacji medycznej RYŚ. 
     Obok dużej ilości zajęć z budowy układu napędowego pojazdu i zasada jego obsługiwania, tematyka kursu obejmuje również szkolenie medyczne, w ramach którego słuchacze zapoznają się z zasadami prawidłowego posługiwania się oraz obsługiwania specjalistycznego wyposażenia pojazdu WEM RYŚ. Pod czujnym okiem ratownika medycznego - instruktora sierż. Klaudii Siemiaszko z Cyklu Zabezpieczenia Logistycznego CSWL, słuchacze intensywnie uczą się niełatwych zasad użytkowania sprzętu. A jest go nie mało, gdyż wyposażenie obejmuje: instalację tlenową, butle tlenowe 10 dm3, nosze wg STANAG 2040 – 4 szt., nosze podbierakowe z deską ortopedyczną, kołnierze ortopedyczne wielorazowego użytku, szyny unieruchamiające.
     Ponieważ pojazd wyposażony jest w system mocowania noszy oraz trap załadunkowy, żołnierze uczą się także czynności związanych z obsługą zintegrowanego systemu załadunku – rozładunku poszkodowanego. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze posiadane przez pojazd wyposażenie umożliwiające przygotowanie ciepłych posiłków a także sprzęt biwakowy do noclegu w warunkach polowych (śpiwory itp.).
     Jak z tego widać nie tylko budowa silnika i układu napędowego może być skomplikowana. Bogate i różnorodne wyposażenie KTO WEM RYŚ też może wymagać dużego wysiłku od słuchaczy na drodze do opanowaniu umiejętności jego właściwej eksploatacji.
 
 
Tekst: kpt. Monika Trajdos-Giejdasz, mjr Leszek Jaskuła
Zdjęcia: kpt. Monika Trajdos-Giejdasz
 
*****
Wóz Ewakuacji Medycznej RYŚ jest pojazdem wykonanym na podwoziu SKOT z przeznaczeniem do zbiórki rannych i poszkodowanych z pola walki w bezpośredniej styczności z przeciwnikiem i ich ewakuacji do batalionowego punktu medycznego, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej (przez ratownika medycznego), obejmującej zaopatrzenie ran i urazów oraz podtrzymanie podstawowych czynności życiowych, a w przypadku misji pokojowych – udzielania pierwszej pomocy w rejonie zagrożenia. Pojazd przystosowano do ewakuacji 4 rannych w pozycji leżącej lub 8 rannych w pozycji siedzącej. Załoga to 4 osoby (kierowca-ratownik, dowódca, 2 ratowników medycznych).

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych