BIP
AKTUALNOŚCI
100. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
27.12.2018
Wiara, nadzieja, wolność - zimą 1918/1919 ludność Wielkopolski chwyciła za broń by w Poznaniu i innych miastach regionu znów była Polska.

    
 W czwartek, 27 grudnia 2018 r. od złożenia kwiatów przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego przy mogile gen. Stanisława Taczaka rozpoczęły się uroczyste obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan przy mogile pierwszego dowódcy powstania kwiaty złożył także Prezydent RP Andrzej Duda.

     Główne obchody z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy odbyły się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. – Powstanie Wielkopolskie było i jest fundamentem odrodzonej Polski; było i jest fundamentem niepodległości  - zaznaczył Prezydent Andrzej Duda.  - Jesteśmy dziś tu, w Poznaniu, w Wielkopolsce, by z dumą krzyczeć: Cześć i chwała bohaterom! – Nie byłoby II Rzeczypospolitej, w jej ostatecznym kształcie, gdyby nie determinacja, odwaga, bohaterstwo oraz dziesięciolecia pracy Wielkopolan – podkreślił Andrzej Duda. W uroczystościach 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczestniczyli Wielkopolanie, przedstawiciele władz, parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, reprezentanci świata kultury, nauki, duchowieństwo i służby mundurowe. W uroczystościach rocznicowych udział wzięli żołnierze Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych na czele z pełniącym obowiązki komendanta podpułkownikiem dyplomowanym Jarosławem Muszyńskim.

     O niepodległość Wielkopolski walczyło dziesiątki tysięcy żołnierzy – ochotników, którzy nie wahali się oddać życia za Ojczyznę. Dzięki nim Powstanie Wielkopolskie jako jedno z nielicznych narodowych powstań zakończyło się sukcesem, było największym wygranym w historii Polski. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich złożono wieńce i wiązanki kwiatów.
 
 


Obóz powstańczy na placu Wolności, spektakle, koncerty, rekonstrukcje to tylko kilka z licznych atrakcji – cały Poznań obchodził setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego.
 
Tekst i zdjęcia: kpt. Monika Trajdos-Giejdasz

***
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Padarewskiego. Padarewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar w Poznaniu. Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na ul. Święty Marcin urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową Zaboru Pruskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali prawie całą Wielkopolskę. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze. Wielkopolska wróciła do Polski. Wróciła też liczna i doskonale uzbrojona armia, która w późniejszym okresie przyczyniła się do obrony świeżo odzyskanej niepodległości w czasie wojny z Rosją bolszewicką.

 

 

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych