BIP
AKTUALNOŚCI
Dzień Pamięci
20.12.2018
20.12.2018 r. w CSWL podczas uroczystego apelu oddano hołd poległym i zmarłym w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej z 23 lipca 2015 roku dzień 21 grudnia jest Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa zwany „Dniem Pamięci”.
     21 grudnia 2011 roku, był najtragiczniejszym zdarzeniem w historii polskiego zaangażowania w misje zagraniczne. W wyniku eksplozji ładunku wybuchowego pod pojazdem wojskowym zginęło 5 żołnierzy 20. Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach: st. kpr. Piotr Ciesielski, st. szer. Łukasz Krawiec, st. szer. Marcin Szczurowski, st. szer. Marek Tomala, szer. Krystian Banach. Żołnierze Ci byli członkami ochrony Zespołu Odbudowy Prowincji podczas X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie i zajmowali się pomocą lokalnej ludności oraz odbudową infrastruktury. Najmłodszy z żołnierzy miał 22, a najstarszy 33 lata.
     21 grudnia jest dniem symbolicznym, w którym składamy kwiaty i zapalamy znicze na mogiłach poległych i zmarłych w misjach i operacjach wojskowych poza granicami naszego kraju oraz przy miejscach pamięci im poświęconych. Nie wolno nam zapomnieć o czynach żołnierzy, którzy poświęcili swoje życie w walce o pokój.

Cześć Ich Pamięci !

     Podczas uroczystości w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Apel Pamięci odczytał mjr Krzysztof Sałata.


***
Historie polskich żołnierzy, którzy wzięli udział w misji w Afganistanie, którzy patrzyli na śmierć, mierzyli się z własnym strachem, niesprawiedliwością i całkowitym brakiem zasad po stronie wroga przedstawia serial Weterani. Wyrwani śmierci. Bohaterem jednego z odcinków jest żołnierz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych st. kpr. Jarosław Sitarz.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych