BIP
AKTUALNOŚCI
 Symboliczne światło
31.10.2018
Przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych żołnierze CSWL odwiedzają groby kolegów, którzy ponieśli śmierć podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Żołnierze pamiętają nie tylko o zmarłych podczas misji, ale też o tych, którzy już odeszli na wieczną wartę. Odwiedzają groby żołnierzy poległych podczas wojen i powstań. Porządkują groby powstańców wielkopolskich i żołnierzy Armii Krajowej na poznańskich cmentarzach na Sołaczu i Junikowie.

     Podczas porządkowania wojskowych cmentarzy i mogiły tych o których już często nikt nie pamięta, żołnierzom towarzyszył major Włodzimierz Bystrzycki pseudonim „Dzielny”, żołnierz niezłomny. Spotkanie z majorem było dla żołnierzy cenną lekcją historii utwierdzającą w przekonaniu, iż należy pielęgnować pamięć o żołnierzach Rzeczypospolitej, którzy walczyli z pełnym poświęceniem, gotowi w każdej chwili oddać życie za nasz Kraj. Wszystkie jego wspomnienia powodują, że pamięć o dokonaniach i czynach tych, których już nie ma jest wieczna.
     Żołnierze odwiedzili również groby przedwojennych żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych tragicznie podczas ćwiczeń w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, a których miejsce ostatniego spoczynku znajduje się na zabytkowym cmentarzu położonym w lesie nieopodal koszar w Biedrusku. Cmentarz ten jest pod stałą opieką żołnierzy batalionu, którzy jak co roku wykonali prace porządkowe na cmentarzu oraz zpalili znicze.
     Akcja „Żołnierska pamięć” to okazanie szacunku tym, którzy polegli, pełniąc służbę w kraju i poza jego granicami oraz kultywowanie i pielęgnowanie pamięci o polskich żołnierzach. Żołnierze CSWL oddają cześć odważnym i pełnym poświęcenia żołnierzom. Zapalono znicze na mogiłach poległych oraz zmarłych żołnierzy, którzy zbyt szybko odeszli. Żołnierz nie umiera, żołnierz odchodzi na wieczną wartę...

Cześć ich pamięci!
 

Tekst: kpt. Monika Trajdos-Giejdasz

Zdjęcia: kpt. Waldemar Malczewski, plut. Krzysztof Płaszczewski

 

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych