BIP
AKTUALNOŚCI
Elitarny kurs zwiadowców zakończony
30.10.2018
Wysiłek i zmęczenie - wspinaczka, zadania taktyczne, desantowanie do wody, przenikanie w ugrupowanie przeciwnika z wykorzystaniem drogi wodnej - zwieńczone dumą i satysfakcją.

Sześciotygodniowy, wymagający kurs taktyczno-wytrzymałościowy „Patrol” dla żołnierzy wojsk rozpoznawczych realizowany przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych rozpoczął się 20 września. Główną ideą szkolenia na tym kursie było przygotowanie dowódców pododdziałów rozpoznawczych do dowodzenia w sytuacjach stresowych w trudnych warunkach terenowych, pogodowych oraz w stanie wyczerpania psychicznego i fizycznego. Jest  to szkolenie, które od uczestników wymaga wyjątkowych predyspozycji dowódczych, oraz szeroko pojętej umiejętności pracy w grupie. Na udział w tegorocznej edycji tego prestiżowego szkolenia zdecydowało się 39 żołnierzy.
     Przez pierwsze trzy tygodnie żołnierze szkolili się w Górach Stołowych. Pod okiem instruktorów-absolwentów poprzednich edycji  kursu, a także instruktorów ratownictwa GOPR wykonywali zadania ze wspinaczki, ratownictwa górskiego i taktyki. W warunkach górskich desantowali się na linach z pokładu śmigłowca. Żołnierze planowali działanie w rejonie kontrolowanym przez przeciwnika oraz prowadzili działania rozpoznawcze. Etap szkolenia górskiego zakończyły trzydobowe zajęcia taktyczne z epizodem izolacji personelu oraz akcją odzyskiwania.
     Do drugiego etapu realizowanego na poligonie w Wędrzynie dotrwało 16 żołnierzy. W czasie szkolenia żołnierze doskonalili umiejętności prowadzenia działań rozpoznawczych w terenie zurbanizowanym oraz lesisto-jeziornym. Strzelali z różnych typów broni oraz desantowali się ze śmigłowców do wody i w terenie zurbanizowanym. W rejonie rzeki Obra prowadzili działania rozpoznawcze oraz przenikali w ugrupowanie przeciwnika z wykorzystaniem drogi wodnej. Drugi etap szkolenia także zakończył się pętlą taktyczną w czasie której żołnierze wykonując szereg zadań pokonali dziesiątki kilometrów.
     Jeden z najbardziej wymagających w Wojsku Polskim kursów ukończyło 16 żołnierzy. Najlepszych 8 otrzymało certyfikat i naszywkę z napisem „Patrol” – noszony na mundurze symbol przynależności do elity dowódczej pododdziałów rozpoznawczych.
    
     Certyfikat otrzymali:
- kpr. Leszek Daukszewicz               25 Brygada Kawalerii Powietrznej         81 pkt
- ppor. Adrian Jaśkowski                  6 Brygada Desantowo-Szturmowa       80 pkt
- kpr. Filip Konopka                         6 Brygada Desantowo-Szturmowa       76 pkt
- kpr. Filip Walczak                         12 Brygada Zmechanizowana              75 pkt
- ppor. Piotr Synkiewicz                   21 Brygada Strzelców Podhalańskich    72 pkt
- st. kpr. Bartłomiej Rozwadowski    12 Brygada Zmechanizowana              72 pkt
- st. szer. Wojciech Kut                   21 Brygada Strzelców Podhalańskich     71 pkt
- kpr. Paweł Wawak                        6 Brygada Desantowo-Szturmowa        70 pkt

     Wyłoniliśmy najlepszych dowódców, którzy swoim działaniem udowodnili, że są zdolni do przewodzenia podwładnymi w sytuacjach krytycznych, przygotowani do przebywania w trudnych warunkach terenowych, w stanie dużego zmęczenia fizycznego i psychicznego. Żołnierze, którzy ukończyli kurs taktyczno - wytrzymałościowy dla dowódców pododdziałów rozpoznawczych mogą w przyszłości gwarantować wykonywanie powierzonych zadań na najwyższym poziomie –  podsumował kierownik kursu mjr Jacek Kaczmarzyk.
 
 
Tekst: kpt. Monika Trajdos-Giejdasz
Zdjęcia: st. szer. Michał Chudziński

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych