BIP
AKTUALNOŚCI
Uroczysta przysięga wojskowa ochotników Legii Akademickiej i kadetów Narodowych Sił Rezerwowych
21.07.2018
Przysięga wojskowa to najważniejsze wydarzenie w życiu każdego żołnierza. W niej zawarta jest cała istota służby wojskowej. To ona wiąże z Ojczyzną.

W dniu 21.07.2018 r. w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu  odbyła się  uroczysta przysięga wojskowa ochotników Legii Akademickiej i kadetów Narodowych Sił Rezerwowych. Po trudach szkolenia podstawowego, w obecności swoich rodzin, bliskich, 226 żołnierzy-studentów w tym 77 kobiet oraz 25 kadetów służby przygotowawczej  Narodowych Sił Rezerwowych złożyło uroczystą przysięgę na sztandary Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych.

 

W obecności licznie zgromadzonych świadków tego podniosłego wydarzenia: parlamentarzystów ziemi wielkopolskiej w osobie  Pana Tadeusza Dziuby Posła na Sejm RP, przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych, przedstawicieli Jednostek Wojskowych Garnizonu Poznań, przedstawicieli służb mundurowych Policji Państwowej, Straży Pożarnej i Nadleśnictwa, weteranów i żołnierzy wyklętych: Pana gen. bryg. Jana PODHORSKIEGO p. „Zygzak” oraz Pana płk Tadeusza JANOWSKIEGO zaszczytem złożenia przysięgi na sztandar wyróżnieni zostali szeregowi Legii Akademickiej:  Paweł MAZGAJ,  Natalia  SZCZECHOWICZ,  Adam KOŁACZEK,  Marcin BĄK oraz kadeci Narodowych Sił Rezerwowych: Konrad DERUŚ, Łukasz PŁAŻALSKI, Mateusz UZIEŁŁO, Piotr WOJCIECHOWSKI.

 

Przysięgę przyjął Komendant CSWL pułkownik dyplomowany Piotr KRIESE. Podczas uroczystości błogosławieństwa udzielił ksiądz ppor. Arnold ZIMNICKI. Komendant Centrum w swoim przemówieniu podkreślił, że przysięga wojskowa to szczególnie ważny akt dla ludzi w mundurach, znaczony dziedzictwem wieków i tradycjami oręża polskiego. – Jest to ważny etap w życiu, który należy pokonać z godnością i honorem. – powiedział Komendant CSWL. W słowach skierowanych do żołnierzy-studentów Komendant zaakcentował, że zakończyliście pierwszą część szkolenia praktycznego, przed większością z Was następne tygodnie wytężonego szkolenia w module podoficerskim – To Wy jesteście Tymi, którzy w przyszłości będą decydować o losach kraju. Budujcie więc już dziś przyszłość opartą na wiedzy, dyscyplinie i patriotyźmie.

 

W trakcie ceremonii Komendant Centrum wyróżnił listem gratulacyjnym siedmiu żołnierzy za bardzo dobre wykonywanie zadań służbowych oraz osiągnięcie wysokich wyników podczas modułu szkolenia podstawowego. Rodzicom i opiekunom wyróżnionych żołnierzy Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych pułkownik Piotr KRIESE przekazał wyrazy uznania i szacunku za wzorowe wychowanie swoich córek i synów.

 

Dopełnieniem wydarzenia były  uroczysta defilada pododdziałów biorących udział w przysiędze prowadzona przez dowódcę uroczystości podpułkownika Jarosława Muszyńskiego, przemarsz Orkiestry Reprezentacyjnej  z Torunia oraz pokazy sprawności żołnierzy CSWL.

 

Po ceremonii żołnierze mieli okazję spotkać się z długo niewidzianymi bliskimi. Po powrocie czekają ich kolejne wyzwania związane z dalszym szkoleniem w CSWL Poznań.


 

tekst: kpt. Malczewski Waldemar

zdjęcia: Marcin Figaj

 

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych