BIP
AKTUALNOŚCI
Najlepszy kierowca Wojsk Lądowych 2018
11.05.2018
Finał konkursu o miano najlepszego kierowcy Wojsk Lądowych odbył się w dniach 08 -11.05.2018 roku na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu

Zawody zorganizowane przez Zarząd Planowania Logistycznego J-4 Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu są zwieńczeniem rywalizacji toczącej się we wszystkich jednostkach Wojsk Lądowych o wyłonienie najlepszego kierowcy. Do rywalizacji o tytuł „Najlepszego kierowcy Wojsk Lądowych” stanęło 49 żołnierzy jeżdżących na co dzień pojazdami wojskowymi.
W pierwszej kolejności wszyscy uczestnicy poddani zostali sprawdzianowi pisemnemu. Podczas testu żołnierze musieli wykazać się wiedzą ze znajomości przepisów ruchu drogowego, budowy i zasad eksploatacji pojazdów mechanicznych, zasad udzielania pomocy ofiarom wypadku drogowego, a także z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Kolejnym etapem była rywalizacja w czterech konkurencjach praktycznych:
- konkurencja „zwrotności’ polegająca na pokonaniu wyznaczonego odcinka trasy z zamontowaną przed maską samochodu marki Honker podstawą utrzymującą talerz z piłką tenisową na uwięzi,
- konkurencja „slalomu” polegająca na pokonaniu wyznaczonego odcinka trasy samochodem marki Star 266,
- konkurencja "pierwszej pomocy" polegająca na sprawdzeniu sposobu udzielania pierwszej  pomocy ofiarom wypadku drogowego oraz wykonania czynności reanimacyjnych na "fantomie",
- konkurencja „jazdy terenowej” polegająca na pokonaniu samochodem Star 266 wyznaczonego odcinka trasy w warunkach terenowych z zamontowanym na pojeździe naczyniem z wodą.
Sprawdzeniu podlegała nie tylko precyzja manewru i wyczucie odległości, ale także czas reakcji i sprawność w prowadzeniu różnego rodzaju pojazdów.

Suma punktów uzyskanych w poszczególnych konkurencjach wyłoniła zwycięzcę.
Tytuł „Najlepszego Kierowcy Wojsk Lądowych” zdobył kapral Paweł SZYMAŃSKI z Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód. Drugie miejsce zajął reprezentant 12 Dywizji Zmechanizowanej starszy szeregowy Maciej Milas, a trzeci był starszy szeregowy Mariusz Szczepek reprezentant JW. 4161.
W dalszej kolejności uplasował się starszy szeregowy Michał Radunc z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, starszy kapral Sławomir Mostowy z 16 Dywizji Zmechanizowanej i szeregowy Patryk Kozłowski z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Cała pierwsza szóstka stanowić będzie jedną drużynę Wojsk Lądowych w zawodach na szczeblu Wojska Polskiego, gdzie będą rywalizowały wszystkie rodzaje wojsk.

Wręczenia pucharów i wyróżnień dokonał Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych pułkownik Piotr Kriese, który nie tylko gratulował zwycięzcom, ale również był pod wrażeniem posiadanej przez nich wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie kierowania pojazdami.


Tekst: kpt. Monika Trajdos-Giejdasz
Zdjęcia: Jacek Mizgała


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych