BIP
AKTUALNOŚCI
Pływamy Rosomakami
30.04.2018
W dniach 19-23.04.2018 r. odbyło się szkolenie uzupełniające dla kierowców KTO Rosomak z 12 BZ ze Szczecina w zakresie pokonywania przeszkód wodnych

Zajęcia przeprowadziła doświadczona kadra Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (posiadająca uprawnienia do szkolenia kierowców nadane przez producenta pojazdów Rosomak S.A. z Siemianowic Śląskich): młodszy chorąży Bogusław Tchórzewski z Ośrodka Szkolenia Kierowców oraz starszy chorąży sztabowy Ireneusz Hadzicki z Wydziału Dydaktycznego.
   
Zajęcia odbywały się na jeziorze Buszno znajdującym się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.

Pododdziały 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina,  wzorowo przygotowały pojazdy i zabezpieczenie przeprawy. Kierownikiem zajęć był porucznik Bartłomiej Ossowski, za sprawność techniczną pojazdów odpowiadał młodszy chorąży Rafał Morawski. Bezpieczeństwo na wodzie zapewnili saperzy pod dowództwem starszego chorążego sztabowego Jarosława Smoczyńskiego.

Kierowcy pojazdów zostali zapoznani z przygotowaniem wozów do pływania, ćwiczyli ewakuację z pojazdu w sytuacji zagrożenia oraz posługiwanie się sprzętem ratunkowym. Szczególnie widowiskową częścią szkolenia był pokaz działania Grupy Ratunkowo – Ewakuacyjnej, której zadaniem było odholowanie na brzeg „unieruchomionego” na wodzie pojazdu. Na szczęście w czasie całego ćwiczenia nie było potrzeby korzystania z ich umiejętności. Najbardziej oczekiwaną częścią zajęć było praktyczne pływanie ponad dwudziestotonowymi pojazdami po wodach jeziora. Żołnierze z pewną obawą rozpoczynali wjazd do głębokiej wody ale po upewnieniu się, że Rosomaki faktycznie utrzymują się na powierzchni, sprawnie manewrowali wozami pod nadzorem instruktora.

W efekcie przeprowadzonych ćwiczeń 50-ciu kierowców zdobyło praktyczne umiejętności oraz otrzymało zaświadczenia o odbyciu szkolenia i nabyło prawo do samodzielnego kierowania pojazdem w czasie pokonywania przeszkód wodnych. Nasi instruktorzy zdobyli cenne doświadczenie oraz wypracowali wnioski, które posłużą do ujednolicenia metod szkoleniowych oraz zapewnienia bezpieczeństwa w czasie przepraw realizowanych na poligonach przez jednostki wojskowe wyposażone w KTO Rosomak.


Tekst: mł. chor. Bogusław Tchórzewski
Zdjęcia: st. chor. sztab. Ireneusz Hadzicki

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych