BIP
AKTUALNOŚCI
Projekt Samoobrony Kobiet edycja 2017 r. rozpoczęty w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.
04.12.2017
W dniu 02.12.2017 r. rozpoczął się kolejny cykl zajęć prowadzonych przez instruktorów CSWL mających na celu pokazanie możliwości reagowania w przypadku zaskoczenia i zagrożenia atakiem fizycznym.

  Zajęcia te odbywają się w ramach Kursu Samoobrony dla kobiet organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej i skierowanym do wszystkich kobiet, które chcą zdobyć umiejętności zachowania się w chwili bezpośredniego zagrożenia. Samoobrona Kobiet to projekt bezpłatnych szkoleń, które będą się odbywały w 30 polskich miastach m.in. w Poznaniu. Najlepsi wojskowi instruktorzy z CSWL będą szkolić Poznanianki jak można się bronić w razie ataku, jaka powinna być pierwsza reakcja na tego typu zagrożenia i co bardzo ważne, jak można tego ataku uniknąć. Celem projektu Samoobrony Kobiet jest również popularyzacja sytemu szkoleniowego z walki wręcz Sił Zbrojnych RP w środowisku cywilnym oraz zapoznanie ochotniczek ze sposobem realizacji zajęć z walki wręcz w bliskim kontakcie.
 
Zajęcia będą się odbywały w soboty (osiem spotkań), każde z nich będzie trwało 90 minut (2 x 45 minut). Podczas szkolenia Panie nauczą się m.in.:
- przyjęcia postawy obronnej w przypadku agresji zewnętrznej,
- uwalniania się z uchwytu,
- obrony przed kopnięciem, duszeniem i uderzeniem,
- obrony przed atakiem z użyciem niebezpiecznego narzędzia czy z udziałem kilku napastników.

 
Koordynatorem projektu w CSWLąd jest mjr Andrzej Grzywacz.
 
tekst: mjr Krzysztof Sałata
zdjęcia: mjr Andrzej Grzywacz

 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych