BIP
AKTUALNOŚCI
Pamięć i honor
31.10.2017
Tradycje orężne Narodu Polskiego wydobywają z naszej historii wspaniałe wzorce ludzkiej ofiarności i poświęcenia w imię obrony Ojczyzny. Dbajmy oby nikt o tych tradycjach nie zapomniał a będziemy lepszymi żołnierzami

Zadania związane z objęciem nadzorem cmentarzy wojskowych, miejsc pamięci narodowej i grobów żołnierzy wynikają z zapisów rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej „ w sprawie utworzenia, przekształcenia i zniesienia garnizonów oraz określenia zadań, siedzib i terytorialnego zasięgu właściwości ich dowódców” oraz z założeń programu „Żołnierska Pamięć”. W ramach tego programu porządkowaliśmy również groby powstańców wielkopolskich i żołnierzy Armii Krajowej na poznańskich cmentarzach na Sołaczu i Junikowie. Co roku w akcję włączają się całe środowiska wojskowe. Żołnierze porządkują wojskowe cmentarze i mogiły tych o których już często nikt nie pamięta.

  Towarzyszył nam  major „Dzielny”, który przywitał żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i uczniów Zespołu Szkół we Wronczynie.
Major Włodzimierz BYSTRZYCKI pseudonim „Dzielny” urodził się na Podhalu w 1925 roku. W czasie II wojny światowej walczył w 1. Pułku Strzelców Podhalańskich pod dowództwem kpt. Juliana Zapały  ps. „Lampart”, następnie jako dowódca 4. kompanii w szeregach  Józefa Kurasia ps. „Ogień”. Jako Żołnierz Niezłomny przez lata zmagał się z represjami; obecnie  jest wspierany w codziennym życiu przez uczniów Zespołu Szkół we Wronczynie oraz  żołnierzy poznańskiego Centrum.
Pielęgnujmy pamięć o żołnierzach Rzeczypospolitej, którzy walczyli z pełnym poświęceniem, gotowi w każdej chwili oddać życie za nasz Kraj. Pamiętajmy jednocześnie pomagając tym, którzy jeszcze żyją. To jest naszą spuścizną, dumą i obowiązkiem. Przez chwilę pozostając w zadumie przywracamy w pamięci każdego zmarłego żołnierza, a  takie chwile nabierają szczególnego wymiaru.

Pielęgnowane  wspomnienia powodują , że pamięć o dokonaniach i czynach tych, których już nie ma jest wieczna.

 
tekst: kpt. Janusz Jarmużek
zdjęcia: CSWL
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych