BIP
AKTUALNOŚCI
63 km – 63 dni Powstania Warszawskiego
02.08.2017
73 lata temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie.Było ono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie

Powstanie planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Jego militarnym celem było wyzwolenie stolicy spod niezwykle brutalnej niemieckiej okupacji, pod którą znajdowała się od września 1939 r.
1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Jednak zaledwie co czwarty z nich liczyć mógł na to, że rozpocznie ją z bronią w ręku.
Przez 63 dni powstańcy prowadzili heroiczny i samotny bój z wojskami niemieckimi. Ostatecznie wobec braku perspektyw dalszej walki 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK podpisali układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Dla uczczenia tamtej heroicznej walki w dniu 30.07.2017 roku w miejscowości Wieliszew odbyły się zawody sportowe „3 Ultramaraton Powstańca 1944”.
 O godzinie 6.30 po wysłuchaniu hymnu Polski zawodnicy ruszyli na 63 km trasę biegu dla uczczenia 63 dni Powstania Warszawskiego. Zawodnicy mieli do pokonania trasę która prowadziła szlakiem kuriera powstańczego. Uczestnicy mieli do zaliczenia na trasie 6 punktów kontrolnych i 7 punktów historycznych związanych z historycznym szklakiem Polski Walczącej.
Zawodnicy z Centrum Szkolenia Wojska Lądowych w Poznaniu godnie reprezentowali nasze barwy.
W sztafecie służb mundurowych zajęliśmy II miejsce w składzie:
- mł. chor. Jacek SKODKOWSKI      z SPWL
- kpr. Dawid DWORAK
- st. szer. Anna POGORZELSKA
- st. szer. Damian ŻUBROWSKI
- st. szer. Patryk CHACIUK
- st. szer. Maciej ANDRZEJEWSKI
- szer. Przemysław KLEIN.
Na pełnym dystansie Ultramaratonu Powstańca reprezentował Centrum st. chor. sztab. Mariusz ZIELONKA.

tekst: kpt. J.J, st. chor. Robert Mierzejewski
zdjęcia: st. chor. Robert Mierzejewski

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych