AKTUALNOŚCI
Najlepsze drużyny w szkoleniu bojowym w CSWLąd i SPWL
28.06.2017
28 czerwca odbyły się zawody użyteczno-bojowe na szczeblu Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Wyłoniono najlepsze drużyny w szkoleniu bojowym.

Zawody o tytuł najlepszej drużyny w szkoleniu bojowym w CSWLąd Poznań rozgrywane zostały po raz drugi. Zawody użyteczno - bojowe są doskonałym sprawdzianem wyszkolenia, przygotowania kondycyjnego oraz umiejętności posługiwania się przydzielonym uzbrojeniem i sprzętem bojowym. Do rywalizacji stanęło 17 drużyn. Otwarcia zwodów dokonał Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu pułkownik Piotr Kriese życząc powodzenia i osiągnięcia jak najlepszych wyników wszystkim uczestnikom. W swoim wystąpieniu Komendant CSWLąd zaznaczył również, jak  istotnym czynnikiem podnoszenia poziomu wyszkolenia żołnierza jest możliwość weryfikacji nabytych umiejętności poprzez tego rodzaju współzawodnictwo.
     Program zawodów obejmował miedzy innymi następujące konkurencję: bieg patrolowym (bieg 3.000 metrów i strzelanie z karabinka), rzut granatem, ładowanie magazynka, slalom „Stefana” (przerzucanie opony, bieg zygzakiem z dwoma ciężarkami 17,5 kg, przenoszenie akumulatora czołgowego, ewakuacja rannego z pola walki, dostarczanie amunicji czołganiem, bieg z belką, pchanie HMMWV na odległość), bieg na Ośrodku Sprawności Fizycznej oraz przeciąganie liny.  Walka do samego końca była niezwykle zacięta.
     Żołnierze poznańskiego Centrum wiedzą co to jest duch rywalizacji sportowej i są do niej przygotowani w stopniu bardzo dobrym - powiedział przewodniczący komisji sędziowskiej  Szef Wydziału Dydaktycznego ppłk Andrzej Szymanowski. Zastępcą przewodniczącego komisji zawodów był mjr Marcin Nawrot.
     Poziom był wyrównany a drużyny przygotowane do zawodów. Każda konkurencja to wysiłek i pełne zangażowanie startujących żołnierzy z CSWLąd. Setki godzin spędzonych na strzelnicach i poligonie dały pożądane efekty tj. bardzo dobry poziom wyszkolenia zarówno pod względem wydolnościowym  jak i umiejętności posługiwania się bronią oraz przydzielonym sprzętem wojskowym.

W wyniki sportowej  rywalizacji I miejsce wywalczyła reprezentacja 21 kompanii Batalionu Zabezpieczenia Szkolenia, II miejsce zajęła reprezentacja 22 kompanii BZS, III miejsce zdobyła drużyna z 1 kompanii Ośrodka Szkolenia Podstawowego.
Na zakończenie zawodów o tytuł najlepszej drużyny w szkoleniu bojowym Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych pułkownik Piotr Kriese wręczył puchary oraz dyplomy dla najlepszych drużyn.

tekst i zdjęcia: kpt. Janusz Jarmużek