BIP
AKTUALNOŚCI
Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych
17.06.2017
Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych nawiązuje do chlubnych tradycji polskiej broni pancernej. Od ośmiu lat wpisane na stałe do kalendarza świąt w Wojskach Lądowych

Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych – Dzień Czołgisty obchodzone jest 17 czerwca, a po raz pierwszy Dzień Czołgisty obchodzony był w dniach 18-20 czerwca 2009 w Żaganiu, w związku z 90-leciem polskiej broni pancernej. Święto jest szczególnym wyrazem uszanowania wysiłku i trudu wnoszonego w służbę dla Polski przez żołnierzy tych największych rodzajów wojsk w Wojskach Lądowych.
Wojska Pancerne i Zmechanizowane to główna część składowa Wojsk Lądowych. To one stanowią o sile Wojsk Lądowych i całych Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej ze względu na potężne możliwości uderzeniowe. Wojska Pancerne i Zmechanizowane stanowią trzon Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Są przeznaczone do odpierania uderzeń zgrupowań pancerno-zmechanizowanych, wykonywania zwrotów zaczepnych celem odzyskania utraconego terenu, walki z formacjami aeromobilnymi przeciwnika oraz zwalczania niektórych środków napadu powietrznego.
 

WOJSKA PANCERNE
Pancerna stolica Polski od lat znajduje się w Żaganiu (woj. lubuskie), gdzie stacjonuje Dowództwo i Sztab 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 34 Brygada Kawalerii Pancernej. Matecznikiem i kolebką wojsk pancernych jest Poznań gdzie do 2002 roku funkcjonowała Wyższa Szkoła Oficerska szkoląca podchorążych kierunku pancernego. Obecnie w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu realizowane jest szkolenie praktyczne dla podchorążych WSO na kierunkach zmechanizowanym i pancernym.  
Wojska pancerne charakteryzują się dużą siłą ognia, dużą manewrowością i odpornością na ogień. Cechy te czynią je doskonałym rodzajem sił do wtargnięcia w ugrupowanie przeciwnika, rozwijania natarcia, głębokich uderzeń w strefę tyłową przeciwnika. Wojska pancerne mogą również powstrzymywać atak przeciwnika i wykonywać kontrataki w ramach działań obronnych. Czołgi mogą niszczyć wszystkie rodzaje wozów bojowych przeciwnika, pododdziały piechoty, wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych. Wojska pancerne stanowią główną siłą uderzeniową wojsk lądowych. Występują jako oddziały oraz stanowią związki taktyczne i operacyjne.

WOJSKA ZMECHANIZOWANE
Wojska zmechanizowane charakteryzują się taką samą manewrowością, jak wojska pancerne, ale mniejszą ochroną i siłą ognia. Wojska zmechanizowane wyposażone w bojowe wozy piechoty w czasie ataku mogą działać w ugrupowaniu mieszanym. W obronie wojska zmechanizowane działają w centrum ugrupowania mając wsparcie manewrujących wojsk pancernych. Dodatkowo oddziały (pododdziały) zmechanizowane wyposażone w przeciwpancerne pociski kierowane mogą być użyte do prowadzenia ognia obserwowanego i wsparcia działań opóźniających w  ugrupowaniu bojowym. Jednostki zmechanizowane i jednostki pancerne powinny działać jako zgrupowania, w celu zwiększenia możliwości oddziaływania na przeciwnika w każdym terenie.
Bardzo wysoki poziom wyszkolenia żołnierze  wojsk pancernych i zmechanizowanych  mieli okazję potwierdzić na Zawodach Użyteczno – Bojowych  o tytuł najlepszego plutonu w szkoleniu bojowym, które odbyły się w  Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Żołnierze biorący udział w zawodach swoją postawą i zaangażowaniem udowodnili przynależność do ścisłej elity pododdziałów Wojsk Lądowych. Zawody Użyteczno – Bojowe były doskonałym sprawdzianem wyszkolenia, przygotowania kondycyjnego oraz umiejętności posługiwania się przydzielonym uzbrojeniem i sprzętem bojowym będącym na wyposażeniu wojsk pancernych i zmechanizowanych.
tekst: kpt. Janusz Jarmużek
FILM: kpt. Janusz Jarmużek, Marcin Figaj

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych