BIP
AKTUALNOŚCI
Komendant CSWLąd z bezpośrednio podległą kadrą na zajęciach z BLOS
12.06.2017
W dniu 12 bieżącego miesiąca żołnierze Komendy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych uczestniczyli w szkoleniu z systemu walki i bezpiecznego posługiwania się bronią

Istnieją cztery fundamentalne zasady bezpiecznego posługiwania się bronią. Te cztery zasady obowiązują nie tylko na strzelnicy. Zawsze kiedy masz do czynienia z bronią, nie tylko palną stosujemy te same cztery zasady. Chodzi o BLOS – BROŃ, LUFA, OTOCZENIE, SPUST
BROŃ – każdą broń traktujemy zawsze tak jak by była załadowana i gotowa do strzału. W związku z tym zawsze kiedy bierzemy broń do ręki odłączamy magazynek i sprawdzamy czy komora nabojowa jest pusta. Oczywiście w trakcie tych czynności lufę kierujemy w bezpiecznym kierunku.
LUFA – lufę zawsze kierujemy w stronę kulochwytu lub rozpoznanego celu. Nigdy nie kierujemy wylotu lufy w stronę ludzi, zwierząt lub przedmiotów nie będących celem – nawet kiedy broń jest rozładowana. W trakcie strzelania, kiedy broń jest załadowana istnieje możliwość skierowania lufy w kierunku ziemi, jednak musimy to zrobić pod takim kątem, aby nie postrzelić się w stopę.
OTOCZENIE – każdy strzelec odpowiada za otoczenie w którym strzela. Jeżeli na linii strzału, lub w zasięgu naszego wzroku pojawi się obiekt nie będący celem bezwzględnie przerywamy strzelanie. Zasada ta ma ogromne znaczenie w przypadku gdy broń użyta zostaje w warunkach gdzie są osoby postronne – oddając strzał w kierunku rozpoznanego celu jesteśmy odpowiedzialni za osoby znajdujące się w jego pobliżu.
SPUST – palec wskazujący na języku spustowym kładziemy tylko i wyłącznie w momencie oddawania świadomego strzału. W pozostałych przypadkach palec układamy wzdłuż zamka.

tekst i zdjęcia kpt. J.J
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych