BIP
AKTUALNOŚCI
Wyburzanie
09.01.2020
8 stycznia wraz z wyburzanym budynkiem żegnamy i wspominamy część jego historii

8 stycznia 2020 roku, w Biedrusku, na terenie Parku Sprzętu Technicznego odbyła się widowiskowa demolka. Nieużytkowany już od ponad 10 lat budynek, nazywany „zwyżką centralną” runął całkowicie, grzebiąc w gruzach kawał całkiem sporej i ciekawej historii.
Budynek sięga czasów stacjonującej w Biedrusku 3 Warszawskiej Brygady Artylerii, która powstała w 1964 roku. Jak wspomina były szef uzbrojenia brygady, budynek przeznaczony był do szkolenia baterii startowych w zakresie przygotowania rakiet do startu. To w nim odbywały się najważniejsze zajęcia i obsługa podstawowego uzbrojenia jednostki. W roku 1992 przeformowano 3. WBA w 3 Pułk Rakiet, który brał udział w wielu ćwiczeniach i sprawdzianach wykonując starty rakietami bojowymi zawsze na ocenę bardzo dobrą. Ważnym wydarzeniem w dziejach tej jednostki było goszczenie uczestników pierwszego w Polsce w ramach „Partnerstwa dla Pokoju” ćwiczenia  pk. „Cooperative Bridge -94”. Było to wielkie przedsięwzięcie, w którym wzięło udział prawie tysiąc żołnierzy z 13 państw. W październiku 2001 r. 3 Pułk Rakiet im. Stefana Batorego w Biedrusku został rozwiązany, a jego infrastrukturę przejęła Wyższa Szkoła Oficerska im. Stefana Czarnieckiego.

Dziś stojąc u progu największego od ponad 30 lat ćwiczenia w Europie pk. „Defender – Europe 20”, podczas którego Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych stacjonujące obecnie w Biedrusku przyjmie żołnierzy wojsk sojuszniczych, symbolicznie żegnamy i wspominamy, wraz z wyburzeniem zwyżki, cześć pewnej historii patrząc z nadzieją w przyszłość.
.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych