BIP
AKTUALNOŚCI
BLOS A – obowiązkowo !
09.12.2019
Pierwszy poziom szkolenia BLOS A to podstawowa wiedza i umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią. Jak wygląda szkolenie ?

Każdy żołnierz powinien ukończysz szkolenie podstawowe BLOS poziom A. Dlaczego ? Wiedza zdobyta podczas 8 godzinnych zajęć to „basic” – podstawa do tego, aby wiedzieć jak bezpiecznie posługiwać się bronią długą i krótką. I choć dotyczy tematu dobrze znanego każdemu żołnierzowi to jest wiedzą uporządkowaną i praktyczną do wykonywania różnych czynności i scenariuszy. W trakcie szkolenia nabywa się także bardzo istotne umiejętności manualne, które często determinują nasze osobiste poczucie bezpieczeństwa.
Jak wygląda szkolenie BLOS A?

Oprócz kwestii oczywistych takich jak znajomość budowy i mechanizmów działania danego typu broni, przepisów prawa, odpowiedzialności karnej poznajemy także nowe zagadnienia m.in. trójkąt szkolenia podstawowego, cztery zasady bezpieczeństwa (broń, lufa, otoczenie, spust) czy też siedem kroków podczas strzelania. Po przyswojeniu wiedzy teoretycznej czas na praktykę. Na tempa i komendy powtarzamy czynności do pełnego opanowania. Uczymy się postaw strzeleckich, przekazywania broni, ładowania, sprawdzania i rozładowania. Wszystko powtarzamy tyle razy ile to konieczne, aby zasady „weszły w krew”. Na koniec dnia czas na praktykę z użyciem ostrej amunicji. Realizujemy strzelanie w oparciu o zasady BLOS. Nie ma tu miejsca na pomyłkę, a w uszach dźwięczą słowa: identyfikacja…postawa…celowanie…palec na języku spustowym…spust…analiza…obserwacja okrężna.      
.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych