BIP
AKTUALNOŚCI
Trening sztabowy WARTA – 19
03.12.2019
W CSWLąd Poznań, w dniach 26-27 listopada br. odbył się trening sztabowy pk."Warta - 19"

„Mądry generał w swoich rozważaniach musi uwzględnić czynniki sprzyjające i niesprzyjające. Biorąc pod uwagę dominujące czynniki, układa realny plan..”
Sun Tzu „Sztuka Wojny”

.

Głównym zadaniem treningu sztabowego „Warta-19” było doskonalenie praktycznych umiejętności w zakresie planowania, organizowania i współdziałania z układem niemilitarnym podczas reagowania kryzysowego.
Planowanie to proces złożony i niełatwy. Podążając za myślą chińskiego generała Sun Tzu,  nie powinno się wierzyć w przebłyski geniuszu. Nawet przed najmniejszą bitwą nie można pozwalać sobie na margines błędu, ani kierować się przeczuciami. Wypracowany plan powinien być oparty na faktach i dokładnych informacjach. Zdobycie rzeczowych danych, przetworzenie ich, a następnie wykorzystanie na swoją korzyść może pozwolić wygrać nie tylko bitwę, ale i całą wojnę. Trening „Warta -19” miał za zadanie sprawdzić umiejętności planistyczne kadry wybranych elementów Komendy oraz współdziałania z innym podmiotem i realizację zadań. Trening sztabowy jest znakomitą formą nauki, umożliwia doskonalenie procedur procesu  planowania i opracowania dokumentów planistycznych i rozkazodawczych.
.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych