BIP
AKTUALNOŚCI
Z kraju marzeń przeszła w rzeczywistość. Polska Niepodległa
08.11.2019
8 listopada 2019 roku w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, w Poznaniu odbył się uroczysty apel z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Podczas apelu Komendant Centrum płk dypl. Piotr Kriese przypomniał zebranym żołnierzom jak ważnym dniem jest 11 listopada.
.
„Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku było ukoronowaniem całego szeregu różnorodnych działań polskich patriotów. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Wojciech Korfanty, Józef Haller nazywani często Ojcami Niepodległości – to jedni, ale nie jedyni. Walkę podjął cały naród polski podzielony po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję. Odzyskanie niepodległości nie nastąpiło w jeden dzień. To był proces, na który złożyły się różne wydarzenia odbywające się na terenie całego kraju. Symbolem tych przemian stał się 11 listopada 1918 – przekazanie przez Radę Regencyjną władzy nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. W latach 1939–1945 – podczas okupacji hitlerowskiej oficjalne lub jawne świętowanie, podobnie jak i każde inne przejawy polskości, było niemożliwe. W czasach komunizmu wielokrotnie organizowane w całym kraju przez opozycję manifestacje patriotyczne były tego dnia brutalnie tłumione przez oddziały ZOMO, a ich uczestnicy aresztowani przez Służbę Bezpieczeństwa. Święto obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989, lecz pod nieco zmienioną nazwą: Narodowe Święto Niepodległości. 100. rocznicę niepodległości świętowaliśmy w ubiegłym roku, wydarzenia te są jeszcze świeże w naszej pamięci. Niech obchody Narodowego Święta Niepodległości w 101. rocznicę utwierdzą nas w przekonaniu, że nic nie jest dane na zawsze, a tylko patriotyczna postawa, wzorowa służba i wykonywanie swoich obowiązków zapewni wolność i przyszłość naszej Ojczyźnie.”
.
Po przemówieniu Komendanta wręczone zostały akty mianowania i odznaczenia, odczytany został Apel Pamięci, Kompania Honorowa oddała salwę dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości, a po odśpiewaniu „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” pododdziały przemaszerowały w defiladzie. Po zbiórce klub Centrum zorganizował przedstawienie patriotyczne pt. „Śpiewamy dla Niepodległej”. Była to przepiękna lekcja historii odśpiewana przez żołnierzy służby przygotowawczej i duma ukryta w nutach odegranych przez kadetów kursu muzyków orkiestr wojskowych.
.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych